Kuharski posao sastoji se od pripremanja svih vrsta jela što podrazumijeva odabir namirnica, određivanje načina priprema hrane, njezino pripremanje i priprema za posluživanje. Hrana se može pripremiti tako da se prži, pirja, kuha, peče…
Kako se namirnice namijenjene za kuhanje ne potroše isti dan, kuharski je zadatak uskladištiti ih i očuvati od kvarenja. Kod pripreme jela, vrlo je važno da jela osim što trebaju biti ukusna, budu i atraktivno servirana. A kuhar uvijek mora voditi brigu o higijeni sredstava i prostora u kojem radi i o osobnoj higijeni. U kućanstvu je najčešće taj kuhar domaćica.
Kod sastavljanja jelovnika domaćica mora uzeti u obzir broj članova koje mora poslužiti, kakvi su ti članovi po zanimanju, zdravlju i dobi, te svota kojom raspolože. Što više članova domaćica treba nahraniti, jelovnik se mora sastajati od izdašnije i zasitnije hrane. Najviše briga svakoj domaćici zadaje glavni obrok, koji je svakodnevni problem.
Promijenite standardnu pripremu glavnog obroka i kao brzo rješenje poslužite salatu koja može zamijeniti glavni obrok:
100 g krem sira pomiješajte sa žlicom majoneze i žličicom kečapa, dodajte žličicu mljevene ljute paprike, sol i biber. Miješajte dok se sastojci ne sjedine. 300 g rajčice izrežite na kriške, a glavicu zelene salate narežite na sitno. U posudu stavite salatu i paradajz, pomiješajte s prethodno dobivenom smjesom i za kraj svu salatu posipajte sa 100 g feta sira.
A ako vas čeka priprema svečanog objeda, i pri samoj pomisli vas boli glava, ne brinite! Donosimo vam pravilan redoslijed jela. Ako ćete se ravnati prema njemu, nećete pogriješiti. Dobar tek!
Jelovnik za svečani objed:
- hladna zakuska
- juha lagana
- riba kuhana ili pečena
- zelenje razno
- pečenka
- salata
- topla tjestenina
- sir, sladoled ili krema
- voće, sitni slatkiši
- crna kava
Foto: Ariwasabi/Shutterstock
Odgovori