Upala sinusa je upala sluznice sa zrakom napunjenih sinusa, u kostima lica. Obično nastaje širenjem upale iz nosne šupljine. Najčešće su upale sinusa zbog alergije ili reakcije preosjetljivosti, najrjeđa je gnojna upala sinusa.
Problemi s nosnom šupljinom se zajednom s nosnom sluznicom pojave uz gotovo svaku prehladu. Upalu sinusa prati curenje nosa, osjećaj napetosti u glavi, bol, nestaje osjet mirisa – jer je tada ušće sinusa zatvoreno. Prehladu također može pratiti temperatura i malaksalost. Bolovi zbog upale sinusa se mogu osjetiti u cijeloj glavi, ali također mogu biti lokalizirani, ukazujući na jednu upalu sinusa.
Ti se problemi pogoršavaju pri naprezanju. Upala sinusa uzrokovana infekcijskim virusom obično traje sedam dana. Ponekad se može dogodite da prehlada prođe, ali da bol ostane. Ako bol ostane, čak i kad je prehlada prošla, to je zbog dodatnih bakterijskih infekcija.
Liječnik vam može prepisati sredstva za skidanje temperature antikoagulans ili antihistaminik koji djeluje protuupalno i sprječava oticanje sluznice i njenog curenja. Pomažu i inhalatori s eteričnim uljima koji ublažavaju znakove upale. Liječenje prehlade obično traje jedan tjedan, jača prehlada do četrnaest dana ili više.
Alergijske reakcije i preosjetljivost
Sluznica nosa natekne zbog preosjetljivosti na promjene temperature, propuh, vlagu, izloženost smoga i čestice prašine ili otpada na radnom mjestu. Simptomi su slični običnoj upali sinusa. Kad je u pitanje alergija, liječnik može propisati antihistaminik i kortikosteroid sprej za nos.
Gnojna upala sinusa je uglavnom uzrokovana bakterijama, otvor sinusa nije prohodan, pa iscjedak ostaje u sinusu. To je akutna gnojna upala, što je obično komplikacija prehlade, ali se može pojaviti kao samostalna upala. Za gnojne upale dostupne su antibiotske terapije i kirurško liječenje (istiskivanje gnoja punkcijom nosnih šupljina), ako upalu prati groznica, liječi se antibioticima.
Kod blagih upala, specijalist otorinolaringolog može isisati gnoj iz nosnih šupljina (uglavnom iz čeljusti). Ako je dobar antibiotik, bakterije će nestati u prvom tjednu. Nakon što nestanu bakterije, potrebno je barem tjedan dana da se sluznice vrate u normalu.
Kako prepoznati upalu grla
Sluznica je crvena i otečena, nos je u početku ispunjen čistom sluzi, koja s vremenom požuti, a kasnije zeleni, zatim se zadebljava i postupno nestaje. Gnojni iscjedak također može biti u pratnji naugodnih mirisa iz nosa. Upalu prati osjećaj punoće u licu, pritisak očiju i začepljen nos, a ponekad groznica i zubobolja. Dijagnozu potvrđuje rendgen koji pokazuje zasjenjeni sinus.
Kada posjetiti liječnika?
Ako problemi traju duže od tjedan dana, ako osjećate bolove, ako se upala sinusa razvije u upalu oka ili ako je upala paranazalnih sinusa ponavlja više od tri puta godišnje.
Za lakše disanje uz kapi ispirite nos toplom slanom vodom, pijte puno tekućine i udišite pare s eteričnim uljima. Ne čekajte kako bi riješili problem nego reagirajte na vrijeme.
Autor: A.Z., Foto: jordache/Shutterstock
Odgovori