Pitate se kako očuvati zdrave bubrege? Donosimo vam nekoliko osnovnih savjeta! Uvijek morate voditi računa o zdravlju jer samo ono može osigurati normalno funkcioniranje svakog pojedinca. Krenite s promjenama i usvojite navike koje život znače.
Jedite zdravo
Zdrave prehrambene navike – jedite što više povrća i voća, malo mesa, umjesto životinjskih masti koristite maslinovo ulje i umjereno konzumirajte proteine. Smanjeno soljenje hrane je sastavni dio “bubrežne prehrane”. Sol uzrokuje zadržavanje vode u tijelu, tako da se može pojaviti oticanje, povećava se krvni tlak i za njegovo uravnotežavanje je potrebno više ljekova.
Umjesto soli koristite ostale razne začine. Morate biti svjesni da ne trebate biti na dijeti, nego jesti zdravu hranu. Kod naprednih bolesti bubrega treba uzeti u obzir prehrambene upute od strane liječnika na temelju laboratorijskih rezultata.
Pijte dovoljno tekućine
Pijte toliko tekućine, da bi mogli mokriti 1,5-2 litre urina dnevno. O dnevnoj količini potrebne tekućine se posavjetujte sa svojim liječnikom, jer kod nekih bolesti bubrega, jetre ili srčanih bolesti, pijenje tekućine treba ograničiti. Najbolja tekućina je voda, izbjegavajte mineralnu vodu za piće (prevelik unos soli), pića koja sadrže ugljični dioksid (soda) i sokovi s dodanim šečerom (tzv. nektar). Ne preporučuje se pretjerana konzumacija alkohola, jer to utječe na povećanje krvnog tlaka.
Ako ste pretili, smršavite
Gubitak težine treba provoditi pod liječničkim nadzorom. Vaš lječnik će odrediti odgovarajuću težinu i napraviti plan za mršavljenje. Smršavite kroz zdravu prehranu i redovite tjelesne aktivnosti, koje bi trebale postati sastavni dio vašeg života. Budite tjelesno aktivni svaki dan ili barem tri puta tjedno po pola sata do sat vremena.
Prestanite pušiti
Pušenje uzrokuje pogoršanje bolesti bubrega, a još je više izraženo kod bolesnika s dijabetesom, pospješuje neispravnost krvnih žila u cijelom tijelu, ubrzava starenje, te asterosklerotične procese u tijelu.
Ograničite korištenje lijekova protiv bolova
Lijekovi protiv bolova mogu oštetiti bubrege, ako ih se često konzumira, čak i pri najmanjim bolovima u neprimjerenim dozama, i kombinacija nekoliko vrsta analgetika u isto vrijeme. Postoji dosta lijekova protiv bolova koji nemaju štetan učinak na bubrege, pa se o tome najbolje konzultirati sa svojim liječnikom.
Dijabetes
Dijabetes je vodeći uzročnik koji dovodi do zatajenja bubrega. Postoje ljekovi koji smanjuju krvni tlak i sprječavaju gubitak albumina (protein u tijelu koji se izlučuje urinom u vrlo malim količinama) putem bubrega, i tako u ranoj fazi sprječavaju nastanak zatajenja bubrega zbog dijabetesa. Održavanje normalne razine šećera u krvi je također ključno kako bi se spriječila bolest bubrega.
Razgovarajte sa svojim liječnikom
Pitajte ako nešto ne znate ili ne razumijete. Posavjetujte se o problemima koje vam stvaraju ljekovi. Neki su samo prolazni, dok se drugi mogu riješiti sa zamjenskim lijekovima. Učinkovito liječenje kronične bolesti bubrega je moguće samo uz dobru suradnju pacijenta, uzimajući u obzir upute i aktivnu brigu za zdravlje.
Autor: A.Z., Foto: Zoom Team/Shutterstock
Odgovori