Veliku ulogu u proslavi najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, uz crkvene svečanosti, oduvijek je imala hrana. Sigurno jedan od razloga zašto je tako je korizma i provedeno vrijeme odricanja prije Uskrsa. Razdoblje korizme i odricanja traje četrdeset dana. Nekada se nisu jela jaja u korizmi, a i danas postoji taj običaj kod istočnih kršćana.
Ljudi koji ne jedu jaja za vrijeme korizme, pokušavaju potrošiti sva jaja prije korizme, a naročito dan prije na fašnik. Do Uskrsa se uvijek nakupi velika količina jaja, jer ih kokoši puno snesu. Zato su jela s jajima najčešća jela u uskršnje vrijeme.
Kod Mađara je primjerice za Uskrs tradicionalno jelo jaja s krumpirom, kod Španjolaca “hornazo” s kuhanim jajima. U Hrvatskoj, točnije u Hrvatskom primorju, Dalmaciji i Istri , uskršnje tradicionalno jelo je pinca. Pinca je kolač koji se premazuje žumanjcima. Kada je kolač gotov, u sredinu se stavlja ukrasna pisanica. Od jaja se još pripremaju mnoga druga jela za Uskrs, a jedno od njih su i jaja punjena tunom.
Sastojci:
- konzerva tune u ulju
- šest tvrdo kuhanih jaja
- dvije žlice majoneze
- dvije žlice sitno rezanog luka
- prstohvat soli
- dvije žličice limunova soka
- prstohvat mljevene crvene paprike
- žlica senfa
Priprema:
1. Tvrdo skuhati jaja, oguliti ih i odvojiti tvrdo kuhane žumanjke.
2. Tvrdo kuhane žumanjke pomiješati s ostalim sastojcima.
3. Kada se miješanjem dobije glatka smjesa, tom smjesom napuniti bjelanjke.
4. Za kraj se jaja punjena tunom mogu ukrasiti maslinama.
I ne zaboravite ono najbitnije, da nije važno što vam je na blagdanskom stolu, nego s kime dijelite radost Uskrsa. S obzirom na količinu hrane koja je na blagdanskom stolu, bilo bi dobro malo pripaziti, koliko god bilo teško odoljeti, jer osim što nije dobro, nema potrebe za nepotrebnim pretrpavanjem hranom. Legenda kaže da se ostaci i mrvice koji se neće pojesti na sam Uskrs, se ne smiju bacati, nego spaliti ili zakopati.
Foto: Alekcey/Shutterstock
Odgovori