Ječmenac je gnojna kvržica koja se stvara na ili u kapku, a javlja se kao posljedica blokiranih žlijezda, zaraženih bakterijom. Ječmenac nalikuje na prištić na kapku, a može rasti s unutarnje i vanjske strane kapka. Postoji par uzročnika ječmenca i par načina na koji se može liječiti i spriječiti. Neke od načina pogledajte u nastavku.
Kako liječiti ječmenac
1. Kada vam se pojavi gnojna kvržica na oko, tj. ječmenac, nikada nemojte istiskati gnoj iz kvržice, time ćete samo pogoršati stanje!
2. Kako bi ječmenac što brže prošao, na njega nekoliko puta dnevno stavljajte topli oblog. Oblog držite na oko 15-ak minuta.
3. Ukoliko ste dobili ječmenac, a nosite leće, skinite ih. Dok imate ječmenac leće zamijenite naočalama.
Kako spriječiti pojavu jačmenca
– nemojte koristiti maskaru stariju od 3 mjeseca
– ne trljajte oči
– operite ruke prije svakog dodira sa očima
– naočalama uvijek zaštitite oči od prašine
– često vlažite oči toplim oblozima
Kada se javiti liječniku
Većina jačmenaca će proći samo, u roku od tjedan dana. No ako jačmenac ne prođe u roku od tjedan do 10 dana obavezno se javite liječniku, osobito ako su uz ječmenac prisutni još i simptomi poput:
– ako su uz jačmenac prisutne temperatura ili groznica
– jačmenac postaje bolniji i natečeniji nakon nekoliko dana kućnog liječenja
– ako se jačmenac stalno ponavlja
– ako imate problema s vidom
– ako imate jako slab imunološki sustav
Prirodni lijek za liječenje ječmenca
Prirodni lijek za liječenje ječmenca je krumpir. Krumpir može pomoći tako da ga skuhate, te ga kuhanog i temeprature ugodne oku, stavite na oko oboljelo od ječmenca. Prije prislanjanja kuhanog krumpira na oko, krumpir zamotajte u krpu, kako ne bi direktno dotaknuo oko, te pazite da ne bude prevruć!
Isto kao i krumpir, ječmencu može pomoći tvrdo kuhano jaje, a postupak je isti kao i kod krumpira. Samo obavezno pazite na temperaturu jajeta!
Autor: A.Z., Foto:Remzi/Shutterstock
Odgovori