Čišćenje pećnice i štednjaka mnogim kućanicama zadaje velike brige. Osim što ih je teško očistiti, lako se mažu. Dovoljno je samo jedno kuhanje i već se možete baciti na čišćenje. Ali postoji prirodan način koji će riješiti sve vaše probleme oko čišćenja pećnice i štednjaka. Kako i što trebate napraviti pogledajte u nastavku.
Čišćenje pećnice i štednjaka
– u jednoj šalici destilirane vode pomiješajte pola šalice mljevenog prirodnog sapuna
– miješajte sve dok se sapun ne rastopi
– u otopljeni sapun dodajte 2 žlice octa i jednu i pol žlicu boraksa
– sve sastojke dobro promiješajte i stavite u posudu sa raspršivačem
– prije upotrebe mješavinu dobro protresite
– pošpricajte po pećnici i štednjaku
– na to stavite sodu bikarbonu i sol za čišćenje
– pa još jednom pošpricajte dobivenu mješavinu
– ostavite da odstoji preko noći
– ujutro namočite krpu u vruću vodu
– vrućom krpom pobrišite pećnicu i štednjak
Prije samog čišćenja sastružite sve komadiće hrane koji su ostale od kuhanja, primjenite gore navedeni postupak, pa ju upalite na nisku temperaturu da se posuši do kraja.
U slučaju da vam je pećnica u kritičnom stanju i da ju niste čistili godinama, možete se uvijek pomoći sa sodom bikarbonom. Pomiješate 2 žlice sode bikarbone sa vodom i stavite u posudicu sa raspršivačem. Dobivenom mješavinom pošpricajte pećnicu nekoliko puta na dan kroz 2-3 dana. U međuvrremenu možete najnormalnije peći u pećnici. Zadnji dan prije čišćenja pošpricajte pećnicu još jednom, pa ju upalite da se skroz zagrije. Uzmite spužvicu za pranje posuđa, pa kada dode do ugodne temperature, samo pobrišite pećnicu.
Ako vam je pećnica i dalje puna masnoća i tvrdokornih mrlja, možete ju pokušati očistiti na način da stavite 4 žlice sode bikarbone u posudu koja može u pećnicu, zalijete ju sa litrom vode i ostavite u pećnici na nekih 45 min, na 250 stupnjeva. Nakon 45 minuta ugasite pećnicu, pa kada se ohladi ju prebrišite krpom. Ako se neke mrlje još uvijek nisu maknule nakon sljedećeg postupka sigurno hoće! Pošpricajte mlje i staklo sa mješavinom sode bikarbone i limunske kiseline, pa ostavite da odstoji oko 20 minuta. U lopticu zgužvajte aluminijsku foliju, pa njome oribajte mrlje, mrelje sa stakla sigurno će se skinuti, a staklo će zasjati. Aluminijska folija je najbolja za čišćenje staklenih površina.
Autor: A.Z., Foto: ppart/Shutterstock
Odgovori