U današnje doba postoji puno proizvoda koji su od velike pomoći za oblikovanje kose. Najupotrebljivaniji preparati su češljevi i četke. Oni će vašoj kosi pružiti lijep i njegovan izgled, pomoći vam kod oblikovanja raznih frizura, itd. A da bi češljevi i četke uvijek davali iste rezultate, treba ih redovito održavati. Na koji način održavati higijenu češljeva i četki, pogledajte u nastavku.
Pranje četki i češljeva za kosu
Prvo sa četke i češlja pomoću drugog češlja skinite ostatke kose. Nakon što ste maknuli ostatke kose sa četke, četku operite. U 4 dl vode stavite žlicu amonijaka, pa u tu otopinu uronite četke i češljeve. Ostavite ih u dobivenoj otopinu oko 20 minuta. Nakon 20 minuta sa četki ostatke naslaga očistite čačkalicom, a sa češljeva ostatke nečistoće možete ukloniti pomoću štapića za uši. Nakon čišćenja četke i češljeve isperite pod mlazom vode.
Četke su najosnovnija pomagala koja pomažu oblikovati našu kosu, a koriste se od davnina. Rade se od raznih materijala, a sastavljene su od podloge raznim materijalima na kojima se nalaze čekinje od umjetnih ili prirodnih tvari. Od prirodnih materijala za izradu četki se koriste svinjske čekinje, ježeve bodlje i prirodna dlaka, dok se umjetne četke rade od plastike, najlona i žice.
Postoji nekoliko tipova četki za kosu, a što su čekinje na na četki razmaknutije to će četka lakše prolaziti kroz kosu. Četke mogu pridonijeti zdravlju vaše kose jer potiču krvotok u vlasištu, te uklanjaju stanice kože i mrtve vlasi. Osnovni oblici četki su okrugle, poluokrugle, pneumatične i kružne četke. Svaka od njih na svoj način pomaže oblikovati kosu.
Drugo po redu pomagalo za uljepšavanje i oblikovanje kose je češalj. Najbolji češljevi su češljevi koji nemaju oštre zupce i oni sa koso usmjerenim zupcima. Izbjegavajte kupnju plastičnih češljeva koji su proizvedeni u kalupima jer nemaju pravilan oblik i mogu oštetiti kosu.
Autor: A.Z., Foto: Trifonov Igor/Shutterstock
Odgovori