Žgaravica je jako neugodna, ne zna se uvijek što je točno uzrokuje. Neki okrivljuju grožđe, naranče i druge kisele namirnice, neki začinjenu hranu, a neki pak smatraju da ne valja jesti brzo ili mnogo. Kako god, čim osjetite plamičak žgaravice popijte veliku čašu vode, voda će isprati kiselinu niz jednjak u želudac.
Zašto žgaravica?
Kada se želučana kiselina vrati iz želuca u jednjak, osjećate peckanje. Mišić (donji svinkter jednjaka) sprječava ulazak želučane kiseline u jednjak. Kad vas žgaravica peče, to znači da kiselina ulazi u jednjak (refluks). Obilni obroci i neke vrste hrane mogu uzrokovati žgaravicu. Osobe s hijatus hernijom, trudnice i pušači češće imaju žgaravicu. Neki lijekovi kao što su aspirin, antidepresivi, sedativi i neki antibiotici mogu pospješiti dolazak žgaravice.
Namirnice kojima treba ograničiti unos ili potpuno izbaciti iz jelovnika:
Ako ste skloni žgaravici, najbolje je izbjegavati neke prehrambene namirnice.
Alkoholna pića – opuštaju donji svinkter jednjaka, koji je važna valvula između želuca i donjeg dijela jednjaka.
Mlijeko – možda dijeluje smirujuće dok ga gutate, ali kalcij, masti i bjelančevine koje mlijeko sadržava potiču želudac na lučenje kiseline.
Čokolada – zato jer je bogata kofeinom i masti.
Pržena i masna hrana – jer dugo ostaje u želucu, gdje se može uzrokovati prekomjerna proizvodnja kiseline.
Paprena metvica – isto kao i rajčica opušta donji sfinkter jednjaka.
Agrumi i sokovi – kiseli su, ali u usporedbi s kiselinom koja se proizvodi u želucu to je blaga kiselina, pa nebi trebala izazvati tegobe.
Mjehurići – gazirana pića proširuju želudac.
Čaj, kava ili cola – pića s kofeinom također opuštaju jednjak i mogi ga nadražiti.
Korijen bijelog sljeza jedan je od najstarijih pripravaka za žgaravicu. Pomiješajte šalicu vode i žlićicu korijena bijelog sljeza u prahu. Ovaj napitak pijte tri do četri šalice dnevno.
Kod liječnika
Povremena žgaravica nije opasna. Ako imate žgaravicu tri do četri puta tjedno, ako imate poteškoća s gutanjem, smršavite ili promuknete, otiđite k liječniku. Jer to mogu biti znakovi karcinoma, osobito ako ste stariji od četrdeset godina.
Autor: A. Z., Foto: Yuri Arcurs/Shutterstock
Odgovori