Klasično guljenje jaja zna biti prava gnajvaža. Počnite ih guliti efikasno. Postoje dva načina guljenja kuhanih jaja. Prvi način je da prerežete kuhano jaje u ljusci po pola i polovice izvadite čajnom žlicom. Za drugi način guljenja kuhanih jaja, treba malo više pripreme, ali je na kraju najbrži način guljenja ljuske s jajeta.
Kuhajte jaja dvanaest minuta u posudi sa vodom, koja prekriva jaja dva centimetara. Za vrijeme kuhanja u vodu možete dodati žličicu sode bikarbone. Kada se jaja skuhaju, ohladite ih, razbijte vrhove, te puhnite u njih kao što je opisano u teksu ispod.
Po statistikama prosječan čovjek na guljenje jaja potroši četiri dana života. Zato bi vam ova metoda guljenja jaja trebala uštedjeti dosta vremena. Prvo i jako bitno za jednostavnije guljenje jaja, je to da jaja prije guljenja trebaju odstajati neko vrijeme u frižideru.
Tri koraka brzinskog čišćenja jaja:
1. Na gornjoj strani jaja napraviti rupu.
2. Na donjoj strani jaja napraviti rupu.
3. Jaje puhnuti kroz napravljeni otvor.
Guljenje jaja predstavlja pravu gnjavažu, osobito ako ima puno jaja za očistit. Još ako se i kora zaljepi za jaje, pa sve što nakon guljenja ostane od jajeta ne liči baš na jaje. Svatko ima neki trik kako najbolje oguliti jaje, ali rijetko tko koristi ovu tehniku. Ova tehnika guljenja jaja trebala bi trajati 10 sekundi po jaju.
Bilo bi dobro probušiti jaje prije nego što ga stavite kuhati, jer ćete ga na taj način kuhanja, kasnije lakše oguliti. To učinite na način da pribadaču zabodete u širi kraj jajeta, otprilike 1 centimetar. Probadanje jajeta pribadačom će propustiti dovoljno zraka, zbog čega će se bjelanjak automatski odvojiti od ljuske kojoj prianja. Ovaj savjet odličan je za one kojima trebaju tvrdo kuhana jaja ostati cijela i neoštećena.
Autor: A.Z., Foto: ppi09/Shutterstock
Odgovori