Ako želite živjeti zdravo, te imati manje problema sa viškom kilograma i ostalim zdravstvenim problemima preporučamo da se počnete zdravo hraniti. Kod prehrane je važno znati koju namirnice je najbolje konzumirati i u koje vrijeme ih je najbolje konzumirati.
Ukoliko težite uravnoteženju svoje prehrane, jako je bitno da kontrolirate sve što unosite u organizam. Jedan od obroka koji trebate posebno kontrolirati i koji najviše utječe na kile je večera. Izbjegavajte kasnije obroke, te jedite što manje namirnica koje sadržavaju kiselinu. Izbjegavajte večerati tešku hranu, kako bi vi i vša probava mogli u miru spavati.
Nutricionisti preporučuju večerati barem 4 sata prije spavanja. Jednako tako preporučuju da se konzumiraju obroci koji imaju malu količinu škroba. Najbolja i najzdravija večera sastoji se od kuhanog povrća ili voća, te od proteina. Večeru možete obogatiti zdravim namirnicama poput zelenih namirnica koje bolje čiste organizam i koje su bogate antikosidansima. To su namirnice poput mrkve, šparoga, brokule, tikvica i kelja, a dobre su za sveukupno zdravlje organizma i probavu.
Tijekom večeri se preporuča smanjiti aktivnosti, kako bi se cijeli organizam umirio, i kako ne bi imao potrebu za pojačanim unosom kalorija. Tako da je najbolje da izbjegavate kasnovečernje treninge. Najbolje i najzdravije za organizam je vježbati ujutro!
Doručak je najvažniji obrok u danu, te se sa njime skuplja energija koja je potrebna za zdravo funkcioniranje organizma tijekom dana. Doručkovati možete sve što poželite, jer će se i ona “nepreporučena” hrana kod mršavljenje, istopiti tijekom obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
No bitno je zapamtiti da doručak i večera nisu isti i nikada se ne smiju stavljati pod iste obroke. Za doručak doručkujte što god želite i neka doručak bude obilan, a večera treba biti lagana, u malim količinama i u pravilno doba. Za večeru je najbolje pripremiti sezonsko povrće te ga skuhati na pari, ispeći na roštilju ili pripremiti sirovo, miješano povrće (grašak, luk, mahune, papričice i mrkvu) kuhati u woku na malo ulja, rižoto od povrća ili gljiva, juhu od leće i graha, svježu voćnu salatu, kompot od marelica ili pečene jabuke.
Autor: A.Z., Foto: Africa Studio/freeimages
Odgovori