Danas su rijetke biljke koje su nadaleko poznate i korisne kao češnjak, a koje se već tisućljećima koriste u medicini. Dugo ga se upotrebljavalo kao lijek, a ne kao začin. Češnjak se od davnina smatra jednim od najučinkovitijih prirodnih lijekova koji uklanjaju crijevne parazite i olakšava probleme s disanjem i probavom.
Češnjak ima karakterističan miris, okus i ljutoću. Njegovom širokom spektru djelovanja može se pripisati više od 200 biološki aktivnih spojeva, među kojima su najznačajniji glicin i eterično ulje. Zbog sumpornih spojeva u eteričnim uljima ima neugodan miris, ali bez njih nema ozdravljenja. Češnjak između ostalog sadrži kalcij, fosfor, selen, te prilično veliku količinu vitamina B i C i proteine.
Češnjak je dobar za srce, jer snižava krvni tlak, sprečava stvaranje kolesterola u jetri, smanjuje razinu lošeg kolesetrola i podiže razinu korisnih lipoproteina. Češnjak snižava visoki krvni pritisak, jer kao diuretik potiče izlučivanje mokraće i proširuje krvne žile. Visoki kolesterol smanjuje otprilike jednako učinkovito kao i lijekovi.
Već pola režnja češnjaka dnevno može sniziti visok kolesterol za 9%. Češnjak sprječava stvaranje krvnih ugrušaka i povećava brzinu kojom se raspadaju. Može spriječiti probleme s cirkulacijom, moždani udar, bolesti srca i trombozu.
Među poznate biljne antibiotike spada i češnjak jer najučinkovitije pomaže protiv streptokoka, tifusa i raznih gljivica i virusa. Češnjak također ima djelovanje antibiotika protiv infekcija u prsima, groznica, gripa, upala uha, upala usta, a ublažava i herpes.
Znanstvenici su dokazali učinak češnjaka protiv crijevnih parazita. Također ima učinak na detoksikaciju i čišćenje krvi. Rudari koji su kozumirali znatne količine češnjaka, nisu imali otrovanja olovom. Češnjak je vrlo učinkovit kod anemije, umora i u zagađenim sredinama. Pomlađuje mozak i imunološki sustav. Češnjak čak može spriječiti i smanjiti Alzheimerovu “senilnost”. Za probleme s aknama ili kod blagih upala kože, treba utrljavati svježi češnjak izravno na kožu.
Negativni učinci koji se mogu javiti kod konzumacije češnjaka mogu biti peckanje u ustima i želucu, proljev i povraćanje. Nekim ljudima može izazvati alergije, kod osjetljivih na migrene. Može poremetiti liječenje antidijabetičkim sredstvima, djelovanje lijekova za snižavanje šečera u krvi i antikoagulansa, te lijekova protiv zgrušavanja krvi. Može pojačati učinak anti-upalnih lijekova i pojačati aktivnost nezasićenih masnih kiselina N3.
Za dobrobit našeg zdravlja preporuča se konzumirati češnjak u obliku raznih pripravaka, koja sadrže dragocjena ulja češnjaka, a nakon gutanja ne ostavljaju za sobom neugodan miris češnjaka.
Autor: A.Z., Foto: Isabel Eyre/Flickr
Odgovori