Pranje rublja svakodnevni je posao svih kućanica, a kako ga možete najučinkovitije i pravilno oprati pogledajte u nastavku! Kako bi što učinkovitije prali svoje rublje, a da ga pritom očuvate bitno je paziti na neke od koraka pranja, posebice kod određenih materijala.
Vunene odjevne predmete nije dobro prati u perilici za rublje, nego ih trebate prati na ruke jer ćete ih na taj način najbolje sačuvati, a ujedno ćete i sačuvati perilicu od neželjenih dlaćica koje pušta vuna, a koje bi vam uništile ostalu odjeću.
Vunene odjevne predmete perite tako da ih namočite u mlaku vodu koju ste prethodno pomiješali sa malo deterdženta za pranje rublja. Vunu potapajte dio po dio u mlaku vodu, nemojte ju trljati, nego ju samo dio po dio natapajte, pa ju nakon toga isperite u hladnoj vodi. Vunu isirite sve dok iz nje ne počne curiti prozirna voda.
Nakon pranja vune, vunu ocijedite koliko možete, nikada ju nemojte žmikati, stavite ju na ručnik od frotira, pa ju poklopite sa drugim ručnikom od frotira, pa ju na taj način iscijedite. Nakon cijeđenja ju ravno položite kako bi se što prije posušila. Nemojte ju sušiti na sunčevim zrakama da se ne bi previše skupila.
Dječje rublje najlakše ćete oprati tako da ga ostavite preko noći da se natapa u hladnoj vodi koju pomiješate sa malo deterdženta. Nakon što se dječje rublje natapalo kroz noć, ujutro ga istrljajte, pogotovo na mjestima gdje se nalaze mrlje, pa ga stavite na pranje u perilicu rublja.
Posteljinu i piđame najbolje je prati u perilici za rublje, ne miješajući ih sa ostalim rubljem. Ovakve materijale najbolje je prati na temperaturi do 60 stupnjeva, jer će se na toj temperaturi najbolje i najučinkovitije oprati. Ukoliko želite rublje prati na ruke, najbolje je da ga perete u mlakoj vodi pomiješanoj sa deterdžentom za rublje, u koju uronite rublje, malo ga istrljate pa ostavite da odstoji preko noći.
Nakon što rublje odstoji u mlakoj vodi preko noći, sljedeći dan ga potapate u vodu, nakon čega ga isperete pod hladnom vodom. Ako želite da vam rublje miriši i da bude što mekše, možete ga u zadnjem ispiranju isprati sa omekšivačem, koji temeljito isperete sa vodom. Ovako oprano rublje izmičite i ostavite da se posuši.
Rublje kojem je potrebno iskuhavanje, trebate prati tako da se centrifugira. A pamučno rublje, primjerice posteljina koja je malo zgužvana treba pranje bez centrifuge, jer se na taj način neće morati peglati i duže će zadržati boju. Kožnu odjeću pobrišite vlažnom krpom sa malo sapunice, nakon čega ju posušite i prebrišite sredstvom koje je namijenjeno za očuvanje kože. Ako vam neki kožni predmet pokisne, odmah ga pobrišite kako na nejmu ne bi ostale mrlje.
Fino rublje poput svilenih košulja, gaća i čarapa, morate prati u perilici za rublje, na maksimalno 30 stupnjeva. A ukoliko ne sakupite dovoljno osjetljivog rublja, radije ga perite ručno nego da ga pomiješate sa ostatkom rublja koje ne spada u ovu skupinu.
Kožne odjevne predmete možete prati tako da ih operete u mlakoj vodi sa tvrdim sapunom. Tvrdi sapun nakon pranja neojte u potpunosti isprati sa kože, kako bi koža zadržala elastičnost.
Autor: A.Z., Foto: Africa Studio/Shutterstock
Odgovori