Tepih je ukras svakoga doma, a najviše dnevne sobe. On daje toplinu i sklad dnevnoj sobi. Koliko ga volimo imati toliko ga ne volimo čistiti. No, čistiti tepih treba često jer je glavni sakupljač prašine, grinja i bakterija. Ako vam je čišćenje tepiha do sada zadavalo velike muke, od sada to više ne mora biti tako. U nastavku pogledajte na koje sve načine možete očistiti svoj tepih, a da vam čišćenje više ne predstavlja posao koji vam se neda raditi.
Za suho pranje tepiha bitno je da prvo dobro usišete tepih, te ga na taj način očistite od grinja, prašine i sitnih komadića ukoliko ih imate na tepihu. Nakon što dobro usišete tepih, u lavor ulite vodu i malo octa, pa ih dobro promiješajte. U vodu i ocat namočite krpicu ili spužvicu, što god vam više odgovara za čišćenje, pa njome prelazite preko tepiha. Nemojte prelaziti sa natopljenom spužvicom ili krpicom, nego sa vlažnom.
Tako vlažnom spužvicom prelazite preko površine tepiha i lagano pritisnite, ocat će savršeno uništiti bakterije i grinje koje su se uvukle u tepih. Nakon što ste prešli preko cijelog tepiha sa octom i vodom, tepih ostavite da se posuši. Kada se tepih posuši ponovo ga temeljito usišite.
A ukoliko vam se u tepih uvukao smrad kojeg se želite riješiti, najbolje je da nakon pranja tepiha octom i vodom, tepih još dodatno operete sa sodom bikarbonom. Tretman sodom bikarbonom za uklanjanje neugodnih mirisa sa tepiha, možete napraviti tako da posipate sodu bikarbonu po tepihu, utrljate ju i ostavite da djeluje minimalno pola sata. Nakon pola sata tepih dobro i temeljito usisajte. Soda bikarbona najbolja je za uklanjanje neugodnih mirisa.
Ukoliko vam se na nekim mjestima uleži tepih od namještaja, ispraviti ga možete tako da kockicom leda trljate udubljeni dio. Nakon samo nekoliko minuta vidjet ćete kako će se taj otisak maknuti. Led je odlično prirodno sredstvo za uklanjanje otisaka sa tepiha.
Autor: A.Z., Foto:Stephen VanHorn/Shutterstock
Odgovori