Kada smo pod velikim pritiskom zaboravljamo pravilno disati. U stresnim situacijama, disanje postaje površno, a udisaji kratki. Zato naše tijelo ne dobiva dovoljno kisika za učinkovito funkcioniranje. Zato je najvažnije i bilo bi najbolje da se u razdobljima stresa podsjećate da je disanje osnovna funkcija tijela.
Disanje je jako povezano sa stresom i opuštenosti. Disanje se razlikuje u tri faze: udah-koji je aktivan i izdah-koji je pasivan, te odmor među njima koji sa punim i praznim plućima spontano zadrži dah na nekoliko sekundi. Taj dah je povezan s aktivnošću. To primjerice možete vidjeti ako pokušavate podići nešto teško.
Naučite se svjesno udahnuti i izdahnuti. Dah počinje od dijafragme, pa se spušta u trbuh i time ga puni. Zatim se dah širi u prsni koš, a završava kod ključne kosti. Izdah se spušta od ključne kosti nazad u trbuh. Još lakše čete osvjestiti sve tri faze disanja ako legnete i udahom položite ruke iza glave, a izdahom ih vratite nazad uz tijelo. Kada ste opušteni dišete duboko i polagano. Ako usporite i produbite disanje, automatski ćete se fizički i mentalno opustiti.
Jak učinak ima i ako dišete tako da opustite grlo i lagano zategnete glasnice, tako ćete kod udisaja i izdisaja ćuti šum zraka u grlu. Ako vam uspije nekoliko minuta disati na taj način, opustit ćete se i ponovno sakupiti energiju.
Kod pravilnog i opuštajućeg disanja je važno da se usredotočite samo na disanje i razmišljate o disanju i tome što se disanjem događa sa vašim tijelom. Ne razmišljajte o problemima koji vas muče i zaboravite na obaveze koje imate. Budite mirni i opušteni koliko god je moguće.
Vježbe disanja su izuzetno učinkovit način opuštanja, te ako se usredotočite na disanje, zaboravit ćete na sve brige, a tijelo opskrbiti kisikom. Za mentalno i fizičko zdravlje dovoljno je pravilno disati i opustiti se 10 minuta dnevno.
Autor: A.Z., Foto: Angela Waye/Shutterstock
Odgovori