Zbog svoje čvrste ljuske i oblika, jaje je idealno za dekoriranje. Za bojanje se najčešće koriste kokošja jaja, a mogu se bojati jaja i od bilo koje druge ptice. Nekada su se jaja bojala isključivo prirodnim bojama, a danas se jaja bojaju umjetnim jestivim bojama.
Kako bi jaje imalo dulji vijek trajanja, prije bojanja jaje se može ispuhati, tako da se kroz probušene rupice, ispušu žutanjak i bjelanjak, nakon čega ostaje samo ljuska jajeta.
Jaje se može i prirodno bojati, tako da se upotrijebi ljuska crvenog luka ili cikla, a može se i upotrijebiti crveni radič ili korijen broća, čime će se dobiti crvena boja. Prirodnim bojanjem jaja, crnu boju može se dobiti bobicama bazge ili duda i čađom. A smeđu boju se dobije bojanjem jajeta hrastovom korom. Osim crvene, crne i smeđe boje, prirodnim bojanjem jaja, može se dobiti i zelena boja. Zelena boja može se dobiti od raznog bilja, kao što su koprive, poriluk i špinat.
Osim ukrašavanja biljkama, posebna tehnika ukrašavanja jaja bilo je i ukrašavanje slamom. Da bi se dobili razni oblici, jaja su se omatala slamom, a ponekada se i rezalo i ljepilo slamu na jaje, kako bi se dobili raznoliki ukrasi i šare. Danas se osim bojanja jaja umjetnim bojama, koriste i jaja proizvedena u industriji. Industrijska jaja mogu biti od plastike, drva, metala ili čokolade.
Salvetna tehnika ukrašavanja jaja
Ova ideja za ukrašavanje jaja je kreativna i jeftina, a ono najbitnije je da je zdrava.
Za salvetnu tehniku ukrašavanja jaja potrebno je:
- ukrasna salveta
- svježi bjelanjak jednog jajeta
- skuhana jaja
- manji kist
Način ukrašavanja:
1. Izrezati salvete s dekoracijom na nekoliko manjih dijelova.
2. Odvojiti najtanji gornji sloj salvete.
3. Nanijeti bjelanjak u tankom sloju na kuhano jaje, pa zalijepiti salvetu.
4. Ravnati rubove polagano tapkajući po površini.
5. Popuniti sve praznine na jajetu, nanoseći djeliće salvete.
6. Ostaviti jaje da se osuši.
Foto: vmiramontes/Flickr
Odgovori