Prašak za pranje rublja je bolje da napravite sami ili da kupite ekološki, jer su industrijski deterdženti opasni za zdravlje i veliki zagađivači prirode. Industrijski prašci sadrže sastojke za dublje prodiranje u tkaninu, koji su uglavnom onečišćeni kancerogenim tvarima. Zato vam preporučamo da sami napravite svoj prašak za pranje rublja. Kako možete napraviti prirodni prašak za pranje bijelog rublja, pogledajte u nastavku!
U industrijskim prašcima sastojci koji služe za stvaranje pjene, onečišćuju pitku vodu. Izbjeljivači ne uklanjaju mrlje, nego ih čine nevidljivima, što u reakciji s drugim kemikalijama iz deterdženta, može izazvati nadraženost pluća, a ostaci izbjeljivača iz praška nadražuju kožu.
Svi su ti štetni sastojci iz industrijskih praškova ekološka prijetnja i odgovorni su za rast morskog bilja koje ubija druge morske živote i guši vodene plinove. Isto tako i parfemi koji su u njima, nemaju korisnu funkciju, osim ugodnog mirisa, koji kod mnogih ljudi izaziva glavobolju i umor.
Ono što je potpuno zdravo za vas i okolinu je prirodni prašak, a u nastavku vam donosimo recept!
Prirodni deterdžent za pranje bijelog rublja
1. U velikoj posudi pomiješajte 500 g sode za pranje, 25 g sode bikarbone, 400 g mljevenog prirodnog sapuna i 600 g boraksa.
2. Sve sastojke temeljito promiješajte.
3. U temeljito izmješanu smjesu ukapajte 5-10 kapi eteričnog ulja po želji, pa smjesu opet dobro promiješajte.
4. Gotov deterdžent pohranite u PVC vrećicu ili plastičnu posudu s poklopcem.
Ovaj recept je za oko 1,5 kg deterdženta, a rok trajanja mu je minimalno godinu dana. Prirodni deterdžent držite zatvorenog na hladnom i suhom mjestu, kako miris ne bi ishlapio.
Ukoliko ispravno napunite perilicu za pranje rublja, automatski ćete uštediti novac i energiju. Prilikom pranja rublja, bitno je da u perilicu za pranje rublja ne stavite ni premalo, ni previše rublja. Ako u perilicu stavite previše rublja, bubanj će se manje okretati, a učinka pranja će biti manje učinkovit.
Rublje će se u perili najbolje oprati, ukoliko između rublja i bubnja ostaviti prostora za jedan upravan dlan. Kada perete osjetljivo rulje ili vunu, bubanj smijete napuniti maksimalno do polovice. Jednako tako pridržavajte se uputa proizvođača perilice za rublje.
Autor: A.Z., Foto: Alena Ozerova/Shutterstock
Odgovori