Iako se ne biste trebali pretjerivati sa naporima u trudnoći, pogotovo ako se osjećate umorno, malo kretanja može napraviti veliku razliku u količini energije u trudnoći. Stoga, krenite pomalo s laganim šetnjama ili jednostavnim vježbama.
Vježbanje utječe na lučenje endorfina, hormona sreće, koji poboljšavaju raspoloženje te smanjuju osjećaj brige i tjeskobe.
U nastavku ćemo vam pokazati nekoliko vježbi koje je dobro prakticirati za vrijeme trudnoće kako biste održale zdravu težinu, te kako biste nakon poroda što prije izgubile suvišne kilograme. Za vježbanje ćemo koristiti dvije lagane bućice, ali sve vježbe možete odraditi i bez njih.
U prvoj vježbi ćemo uzeti bućice u ruke i istovremeno dizati obje ruke i desnu nogu, zatim spustiti ruke i nogu pa ponoviti lijevom nogom. Vježbu radimo 10 puta jednom, 10 puta drugom nogom. Radite tempom koji vam odgovara.
U drugoj vježbi spustiti ćemo se u čučanj, ispružiti desnu pa lijevu ruku ispred sebe i vratiti se u početni položaj. Vježbu radite 10 puta. Pripazite na ravna leđa i disanje.
U sljedećoj vježbi „marširamo“ dižući istovremeno naizmjence desnu i lijevu ruku u zrak. Vježbu ćemo odraditi 20 puta, odnosno 10 puta svakom nogom.
U četvrtoj vježbi radimo iskorak desnom nogom u naprijed i vraćamo se se nazad ne dižući nogu od poda nego samo klizimo unazad stopalom po podu. Vježbu radimo lijevom i desnom nogom po 10 puta.
Sada odložite bućice ako ih koristite. Napravit ćemo čučanj, dići se i prekrižiti ruke iznad glave. Pazimo na disanje, kad idemo dolje u čučanj, udah na nos, kad se vraćamo gore ide izdah na usta. Vježbu radimo 15 puta.
Ove vježbe ponovite još dva kruga i onda možete na zasluženi odmor. I ne zaboravite, što više povećate svoju fizičku aktivnost tijekom trudnoće, brže ćete se fizički oporaviti nakon poroda.
Foto: kubais/Shutterstock
Odgovori